Brexit: Poslanci vyjadrili obavy v súvislosti s prioritami britskej vlády

Brexit: Poslanci vyjadrili obavy v súvislosti s prioritami britskej vlády

  • najťažšia časť rokovaní o brexite ešte len príde
  • britská vláda by sa nemala spoliehať na prechodné opatrenia
  • rozšírenie obrannej spolupráce EÚ je vítanou iniciatívou

 

Poslanci v utorok ocenili dosiahnutý pokrok v rokovaniach o brexite, zdôraznili však, že vyjednávačov najťažšia časť rozhovorov ešte len čaká.

 

Poslanci v pondelkovej rozprave s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom a šéfom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom o záveroch decembrového samitu lídrov EÚ varovali britskú vládu, aby nepovažovala prípadnú dohodu o prechodných opatreniach za istú. Zdôraznili tiež potrebu formalizovať dohodu o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie v čo najkratšom čase.

 

Zákonodarcovia EÚ vyzvali britskú vládu, aby namiesto oslavy niektorých ňou komunikovaných priorít – ako napríklad farby nových pasov, ktorú si Londýn mohol vždy zvoliť slobodne – jasne načrtla svoju víziu budúcich vzťahov Spojeného kráľovstva s Úniou. Niektorí poslanci jej tiež pripomenuli, že akýkoľvek vzťah krajiny po vystúpení z EÚ nebude pre ňu nikdy tak prínosný, ako samotné členstvo v Únii.

 

Rokovania medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom budú náročné, nakoľko všetky zainteresované strany sa budú snažiť dosiahnuť čo najlepšie riešenie pre svojich občanov, uviedla časť zákonodarcov. Parlamentný koordinátor pre brexit Guy Verhofstadt v tejto súvislosti podčiarkol potrebu získania garancií pre občanov EÚ, ktorí budú chcieť v budúcnosti zotrvať v Spojenom kráľovstve. Nový pobytový status, ktorý navrhla britská vláda, by nemal nadobudnúť účinnosť pred koncom prechodného obdobia, dodal.

 

Poslanci privítali konkrétne kroky smerom k posilneniu spolupráce členských štátov EÚ v oblasti obrany. Zdôraznili tiež nutnosť reformy eurozóny a vyzvali na prijatie ďalších opatrení na úrovni EÚ v oblasti riešenia migračných výziev a boja proti nezamestnanosti mladých.

 

Videozáznam rozpravy

 

Vyhlásenia jednotlivých rečníkov môžete zhliadnuť po kliknutí na ich mená:

 


Back