Eduard Kukan dúfa, že mierová dohoda ukončí krviprelievanie na Ukrajine

Účastníci rokovaní normandskej štvorky dnes predstavili dohodu o prímerí a zastavení bojov na Ukrajine. Nemecká kancelárka Angela Merkelová, francúzsky prezident Francois Hollande, ruský prezident Vladimír Putin a ukrajinský prezident Petro Porošenko sa dohodli, že prímerie vstúpi do platnosti v nedeľu 15. Februára o polnoci. Poslanec Európskeho parlamentu Eduard Kukan (EPP, SK) v tejto súvislosti vyhlásil:

Dohoda uzatvorená dnes v noci v Minsku prišla obrazne v hodine dvanástej. Celá Európa si uvedomuje, aké dôležité je dosiahnutie prímeria a ukončenie konfliktu na východe Ukrajiny. Dúfam, že táto dohoda prispeje k ukončeniu bojov a ďalšiemu krviprelievaniu. V tomto konflikte nie je nikto víťazom a nikto porazeným. Ukrajina má pred sebou dlhú cestu k obnoveniu stability a mieru, v ktorej bude potrebné ju podporiť,uviedol Eduard Kukan.

V dohode o prímerí sa okrem iného nachádza dohoda o stiahnutí ťažkých zbraní, stanovení demarkačnej línie, o prijatí ústavnej reformy na Ukrajine o budúcom štatúte Doneckej a Luhanskej oblasti, o prevzatí plnej kontroly Ukrajiny nad svojimi hranicami s Ruskom do konca roka, o odzbrojení všetkých zahraničných vojakov a nelegálnych skupín, ako aj o prepustení všetkých väzňov a rukojemníkov. Od prepuknutia nepokojov v apríli 2014 zahynulo na Ukrajine viac ako 5 000 ľudí a zranilo sa vyše 10 300.


Back