Eduard Kukan na oslavách materinského jazyku so Slovákmi vo Vojvodine

Eduard Kukan, člen výboru pre zahraničné veci a predseda parlamentnej delegácie pre Srbsko sa v sobotu, 21. februára, zúčastní na oslavách 15. výročia Medzinárodného dňa materinského jazyka, ktoré sa pod patronátom UNESCO uskutočnia v Kovačici, centrom slovenskej menšiny žijúcej v Srbsku.
 
„S veľkou radosťou som prijal pozvanie na oslavy dňa materinského jazyka v Kovačici. Keďže som predsedom delegácie Európskeho parlamentu pre vzťahy so Srbskom, politické dianie v tejto kandidátskej krajine pozorne sledujem. Dnes však prichádzam predovšetkým ako Slovák, ktorý sa vždy rád vracia do Vojvodiny, domoviny mnohých Slovákov. Je pre mňa fascinujúce vidieť a počuť, ako si tunajší Slováci zachovali jazyk, tradície a kultúru. Keďže som dlhé roky pôsobil ako slovenský veľvyslanec, nedá mi neporovnať úlohu vojvodinských Slovákov s úlohou slovenských diplomatov. Vnímam totiž vojvodinských Slovákov podobne ako slovenských veľvyslancov, ktorí kvalitne reprezentujú našu krajinu v zahraničí.
 
Okrem iného, Vojvodina mi pripomína takú malú Európsku úniu na území Srbska. Je tu zastúpených mnoho kultúr a mnoho jazykov, ktoré niekoľko generácii žijú jedna popri druhej. A práve pre jej rôznorodosť je táto oblasť taká unikátna a vzácna. Pevne verím, že sa vo Vojvodine zachová krása rôznorodosti a už teraz sa teším na to, ako budem počúvať nové a zaujímavé príbehy Slovákov z Vojvodiny.“ 

Back