Eduard Kukan: Slovensko by sa malo postaviť na správnu stranu a prejaviť solidaritu s venezuelským ľudom

Eduard Kukan: Slovensko by sa malo postaviť na správnu stranu a prejaviť solidaritu s venezuelským ľudom

V reakcii na kritickú politickú, bezpečnostnú a humanitárnu situáciu vo Venezuele a v súvislosti s pozíciou Európskeho parlamentu sa Eduard Kukan, poslanec EP vo výbore pre zahraničnú politiku, vyjadril nasledovne:

„Som znepokojený tým, do akých rozmerov prerástla  kríza vo Venezuele. Počet nevinných obetí protivládnych demonštrácii vzrástol na viac ako 200. Okolo 90% Venezuelčanov pri tom žije na hranici chudoby. Za túto humanitárnu a ekonomickú katastrofu nesie jednoznačne zodpovednosť režim Nicolasa Madura.

Ako člen Európskeho parlamentu som minulý týždeň hlasoval za rezolúciu, ktorá uznáva Juana Guaidóa za legitímneho dočasného prezidenta Venezuelskej bolívarovskej republiky. Vyjadril som tiež podporu venezuelskému Národnému zhromaždeniu, ktoré je jediným legitímnym demokratickým orgánom krajiny. Považujem za nutné otvorene podporovať pro-demokratické sily v krajine, ktorá je dennodenne ničená vojenským režimom Nicolasa Madura.

Slovensko by sa malo tiež jasne postaviť k situácii vo Venezuele a pripojiť sa tak k tým krajinám EÚ, ktoré jednoznačne odsúdili Madurov režim a uznávajú za dočasného prezidenta Juana Guaidoa. Aj my by sme mali byť solidárni s obyvateľmi Venezuely a našimi Európskymi partnermi. Mali by sme ukázať, že sa dokážeme postaviť na správnu stranu a zasadiť sa za demokratickú Venezuelu.“

Eduard Kukan sa aktívne zapája do európskej politiky voči  Venezuele už niekoľko rokov. V roku 2017 podporil v Európskom parlamente demokratickú venezuelskú opozíciu pri udeľovaní Sacharovovej ceny za slobodu myslenia. Bolo to po tom, čo prezident Maduro svojvoľne zakázal hlavným opozičným stranám kandidovať v prezidentských voľbách. Dlhodobo podporuje taktiež opozičného politika a bývalého starostu Karakasu Leopolda Lopéza a žiada od venezuelských orgánov, aby prepustili politických väzňov.


Back