Emily O´Reilly bola znovuzvolená za európsku ombudsmanku

Európsky parlament v utorok v tajnom hlasovaní zvolil Emily O´Reilly z Írska za staronovú európsku ombudsmanku. Svoju funkciu bude vykonávať až do konca volebného obdobia Európskeho parlamentu, teda do roku 2019. Emily O´Reilly sa európskou ochrankyňou práv stala po prvýkrát 3. júla 2013, keď na tejto pozícii nahradila Nikiforosa Diamandourosa z Grécka, ktorý odišiel do dôchodku. V dnešnom hlasovaní bola jedinou kandidátkou.

Za znovuzvolenie súčasnej ombudsmanky hlasovalo 569 poslancov, 66 bolo proti a 43 sa zdržalo hlasovania.

„Veľmi ma teší, že som bola opakovane zvolená za európsku ombudsmanku a Parlamentu ďakujem za jeho širokú podporu naprieč všetkými politickými skupinami. Moja práca, ktorú som začala v októbri 2013, pokračuje pretavovaním mojich strategických cieľov do reality s cieľom skvalitňovať európsku administratívu v záujme všetkých Európanov,“ uviedla Emily O´Reilly po hlasovaní.

Poslaním ombudsmana je vyšetrovať sťažnosti na nesprávny úradný postup orgánov a inštitúcií EÚ. Tieto sťažnosti môžu predkladať občania EÚ, obyvatelia členských štátov a podniky alebo organizácie sídliace v EÚ.

„Post ombudsmana v EÚ zastupuje záujmy občanov, a preto je mimoriadne dôležité, aby mali občania EÚ platformu, ktorej môžu dôverovať a na ktorú sa môžu obrátiť, ak Únia administratívne pochybí. Kandidátku Emily O’Reilly pri hlasovaní podržím, odviedla za svoj funkčný rok dobrú prácu a obstála vo vypočúvaní pred petičným výborom,“ uviedol poslanec Eduard Kukan (EPP, SK).


Back