Europoslanec Kukan prijal pozvanie na diskusiu do NR SR

Europoslanec Kukan prijal pozvanie na diskusiu do NR SR

Dnes vystúpili slovenskí europoslanci na pôde Národnej rady SR a diskutovali s poslancami o aktuálnych otázkach európskej politiky. Eduard Kukan, člen najsilnejšej európskej frakcie EĽS, vystúpil ako prvý s cieľom upozorniť na najdôležitejšie politické témy v Európskej únii.

„Som rád, že sme mali príležitosť hovoriť so slovenskými kolegami na pôde Národnej rady. Je v záujme nás všetkých, národných poslancov ako aj europoslancov, byť súčasťou diania v Európe a spoločne presadzovať záujmy našich občanov na európskej úrovni. Európsku politiku tvoríme v Bratislave aj v Bruseli. Koordinovanie medzi nami by preto malo byť prirodzenou súčasťou našej práce“, povedal Kukan.

„V súčasnosti rezonujú v Bruseli viaceré komplexné témy: odchod Británie, migračná kríza, nárast populizmu a extrémizmu ako aj ekonomické otázky. Veľa sa hovorí o budúcom smerovaní Únie. Túto diskusiu podporila taktiež Biela kniha z dielne predsedu EK Junckera. Budúcnosť EÚ rezonuje nielen medzi politickými lídrami, ale aj medzi občianskou spoločnosťou,“ pripomenul poslancom Kukan.

„Sme v paradoxnej situácii: pred pár dňami sme oslávili 60 rokov od výročia Rímskych zmlúv, predvčerom sa zase oficiálne spustil odchod Spojeného kráľovstva z EÚ. Dobrou odpoveďou na túto situáciu je reflektovať o budúcnosti a nastaviť si fungovanie pre 27 členských štátov. Bohužiaľ, EÚ prekonala v poslednej dobe niekoľko kríz, ktoré mali za dôsledok oslabenie dôvery v tento projekt. Je na času túto dôveru obnoviť.“

Kukan pokračoval v zdôrazňovaní angažovanosti EÚ za svojimi hranicami, najmä v susedstve a na západnom Balkáne. Na záver svojho vystúpenia smeroval svoj odkaz parlamentným kolegom: „Bol by som rád, ak by sme mohli spolu vyvracať nepravdivé informácie o „diktáte z Bruselu“. Naša spoločná angažovanosť v boji proti radikalizmu, extrémizmu a dezinformáciám by bola na osoh ako Slovensku, tak aj celej Európskej únii.“


Back