Europoslanec Kukan v tom má jasno: Kiska zaujal k Ukrajine principiálnejší postoj ako premiér Fico

Europoslanec Eduard Kukan (SDKÚ-DS) nevidí dôvod spochybňovať schopnosti prezidentského kandidáta Andreja Kisku zastupovať Slovensko v zahraničí. 

Premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý je zároveň Kiskov súper v boji o post hlavy štátu, v pondelok (17.3.) vyhlásil, že Kiska je z hľadiska zahraničnej politiky dobrodruh a je od pravicových strán nezodpovedné, ak ho podporujú.

„Beriem to ako súčasť negatívnej kampane Smeru-SD. Pán Kiska je kandidát, ktorý môže priniesť pozitívnu zmenu. A to aj v zahraničnej politike. Nemusím s ním vo všetkom súhlasiť, avšak nevidím dôvod spochybňovať ho. Príkladov európskych politikov, ktorí začínali bez zahraničnopolitických skúseností, je dosť,“povedal Kukan, ktorý je bývalým ministrom zahraničných vecí. Dodáva, že Kiskovi sa vyčíta postoj ku Kosovu. To však podľa Kukana nie je hlavný problém Európy. „Tým je dnes Ukrajina, a tu pán Kiska zaujal principiálnejší postoj ako premiér Fico. O okupácii a agresii na Kryme hovoril skôr a jednoznačnejšie ako premiér. Ten akoby sa stále nerozhodol, ktorým smerom chce Slovensko viesť,“ zdôraznil europoslanec.

Okupácia Krymu ruskými vojakmi pritom podľa neho pripomína, z ktorej strany prichádzajú bezpečnostné riziká. Europoslanec tiež povedal, že pre Fica nebola vždy zahraničná politika taká zaujímavá ako dnes. „Keď sa pán Fico stal premiérom, priznal, že ho Európske rady nudia. Verím, že pán Kiska bude mať lepší začiatok,“ uzavrel.

Kukan je dvojkou na kandidátke SDKÚ-DS vo voľbách do Európskeho parlamentu. Tie sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 24. mája 2014.Článok je k dispozícii tu

 


Back