Európsky parlament vzdal hold obetiam teroristických útokov v Paríži

„Násilie s kalašnikovmi nás neprinúti zľaviť z našich európskych hodnôt,“ vyhlásil predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz potom, ako vymenoval všetkých sedemnásť obetí minulotýždňových útokov na redakciu francúzskeho týždenníka Charlie Hebdo a židovský supermarket v Paríži. Po minúte ticha si obete uctili aj predstavitelia jednotlivých politických skupín v EP. Pre viacerých z nich bola solidarita, ktorú preukázali milióny občanov v Európe a na celom svete, renesanciou a potvrdením európskych základných hodnôt.

 „Títo sedemnásti karikaturisti, novinári, policajti, zamestnanci a bežní židovskí občania boli zabití, pretože predstavovali to, čo fanatici neznesú: kritiku, humor, satiru a slobodu prejavu,“ uviedol Martin Schulz. „Nesmieme dovoliť, aby strach, antisemitizmus, islamofóbia či nenávisť podkopali hodnoty, ktoré nás definujú: slobodu prejavu, slobodu tlače, toleranciu a vzájomný rešpekt,“ dodal predseda EP.

Alain Lamassoure (EPP, FR) ocenil milióny občanov, ktorí vyšli do ulíc ako „cunami ľudskosti,“ a označil ich počínanie ako „pôsobivý prejav bratstva všetkých európskych národov.“ Jedenásty január 2015 je zrodom Európy národov (…) zjednotených vo svojich hodnotách a proti nenávisti,“ uviedol. Zdôraznil, že „prvou hodnotou Európanmi vyhlásených univerzálnych práv je mier a povinnosť udržovať mier zachovávaním rozdielov, všetkých rozdielov.“

„Tvrdím, rovnako ako milióny ďalších ľudí na celej planéte, že nikdy nesmieme ustúpiť,“ vyhlásila Pervenche Bers (S&D, FR). „Keď jedného z nás postihne pohroma, nesmieme nikomu dovoliť, aby nás rozdelil. My všetci sme Charlie, padlí bez toho, aby to akýkoľvek boh kedy prikázal. Našim ideálom je demokracia. Bráňme ju a udeľme osobitnú Sacharovovu cenu pre Charlie Hebdo,“ navrhla.

Guy Verhofstadt (ALDE, BE) vyhlásil: „Nesmieme zabúdať, že medzi trojicou zabitých policajtov bola žena čiernej pleti, moslim a pôvodný Francúz. Svedčí to o tom, že naše spoločnosti sú multikultúrne a náš právny systém poskytuje príležitosti pre všetkých. Napriek tomu musíme priznať, že od Madridu cez Londýn k Parížu došlo k chybe. Títo teroristi boli našimi deťmi, ktoré sa tu narodili, vyrástli tu a tu aj zomreli.“

„Útok na Charlie Hebdo bol šokujúcim teroristickým zločinom. Následná mobilizácia a solidarita však ukázali, ako silno je sloboda prejavu zakotvená v našej spoločnosti. Každý môže byť Charlie Hebdo. Vzdávame úctu tým, ktorým nie sú tieto hodnoty ľahostajné a tým, ktorí boli kvôli tomuto presvedčeniu zavraždení,“ uviedol poslanec Eduard Kukan (EPP, SK).

Obete útokov na redakciu Charlie Hebdo, židovský supermarket a políciu

Philippe Braham

Franck Brinsolaro

Frédéric Boisseau

Jean Cabut

Elsa Cayat

Stéphane Charbonnier

Yohan Cohen

Yoav Hattab

Philippe Honoré

Clarissa Jean-Philippe

Bernard Maris

Ahmed Merabet

Mustapha Ourrad

Michel Renaud

François-Michel Saada

Bernard Verlhac

Georges Wolinski.


Back