Keď padá vláda

Keď padá vláda

Ak sa politická moc tomuto pádu bráni, môže to znamenať aj úpadok demokracie.

Článok bol dňa 07.03.2018 uverejnený na https://komentare.sme.sk/c/20775519/ked-pada-vlada.html#ixzz596lCNCNp 

„Videl som padať vlády. Nie jednu, nie dve. V mojej diplomatickej a politickej kariére ich bolo neúrekom. V poslednom čase som bol často pri tom, keď padali režimy v našom blízkom susedstve.

Videl som opakujúci sa scenár politických kríz, ktoré uvrhli krajiny do politického limba a zanechali hlboké stopy v spoločnosti. Tak ako to bolo na Ukrajine, v Macedónsku, Albánsku, ale aj v Čiernej Hore či v Kosove.

Nenapadlo mi, že Slovensko by mohlo byť ďalšie v poradí.

 Som poslancom Európskeho parlamentu, toho parlamentu, ktorému ľudia na Slovensku dôverujú viac ako tomu vlastnému. Parlamentu, ktorý je naším parlamentom, lebo sme členmi Únie. Som členom parlamentu, na ktorý sa často obracajú krajiny zmietané politickou krízou, aby im svojou autoritou pomohol mediovať a riešiť napäté politické situácie.

Naša krajina prechádza nesmierne ťažkým obdobím. Vražda novinára Jana Kuciaka a jeho priateľky nenechala azda nikoho chladným. Každý cítiaci a zodpovedný občan vie, že to, čo sa stalo, je nielen ohavné samo osebe, ale vrhá tieň na stav našej demokracie.

Okrem toho podozrenia z korupcie a prepojenia mafie na štátnu moc len ďalej prehlbujú nedôveru v štátne inštitúcie. Vtedy sa v demokracii začína úpadok politickej moci. Ak sa politická moc tomuto pádu bráni, môže to znamenať aj úpadok demokracie.

Bol som jedným z mediátorov Európskeho parlamentu pre politickú krízu v Macedónsku, kde sa vládna moc zaryto odmietala vyrovnať so svojimi chybami a vytvorila si vlastnú paralelnú realitu. Aj za cenu toho, že ešte viac rozštiepila spoločnosť, prehĺbila nedôveru k vlastným inštitúciám a zablokovala si cestu v európskej integrácii.

Trvalo dva dlhé roky, kým sa táto krajina dopracovala k predčasným voľbám. Trvalo dlhé mesiace, kým boli politici schopní viesť medzi sebou dialóg. Trvalo však len niekoľko minút, kým si každý uvedomil, že nastal koniec. Bol to okamih, v ktorom ľudia z ulice vtrhli do parlamentu a chceli lynčovať opozičných politikov.

Pád vládnej moci býva ťažký a zväčša tvrdý. Hoci nie sme na Balkáne, skúsenosť mi hovorí, že súčasná slovenská vláda takýto pád práve zažíva. Aby tento pád nebol pre našu spoločnosť tvrdý, nemôžeme si nechať pokriviť hodnoty, ku ktorým sa ako krajina hlásime. Nemôžeme si nechať nahovárať, že je všetko v poriadku.

Budeme musieť obnoviť dôveru v naše inštitúcie a budeme potrebovať osobnosti, ktoré dokážu spájať a nastaviť zdravý politický dialóg. Verím, že na to máme. V politickej surrealite týchto dní by sme si mali pripomínať, že vieme, kam patríme, aké hodnoty sú nám blízke a za aké hodnoty chceme na Slovensku bojovať.“


Back