Kukan navrhuje Olega Sencova na Sacharovovu cenu, jeho nomináciu podporila EĽS

Kukan navrhuje Olega Sencova na Sacharovovu cenu, jeho nomináciu podporila EĽS

„Ukrajinský režisér Oleg Sencov je nominovaný spolu s fotografom, ktorý zdokumentoval vojnové zločiny v Sýrii, či mimovládkami, čo zachraňujú utečencov v Stredozemnom mori.

„Už viac neverím, že budem čoskoro na slobode a šťastne žiť v Kyjeve,“ napísal nedávno v liste 42-ročný ukrajinský režisér Oleg Sencov, ktorý drží protestnú hladovku v ruskom väzení už viac ako 120 dní. Podľa svojej rodiny už stráca poslednú nádej. Sencov prijíma iba tekutú stravu a pitnú vodu. Údajne má problémy so srdcom aj s obličkami. Po anexii Krymu ho zavliekli do Ruska, nanútili mu ruské občianstvo a odsúdili ho na 20 rokov za údajný terorizmus. Ľudskoprávne organizácie, EÚ aj svetoví filmári jeho prípad považujú za politický a vykonštruovaný. Tlak na Moskvu, aby tohto väzňa svedomia prepustili, sa najnovšie prejavil aj v Európskom parlamente. Najsilnejšia frakcia, Európska ľudová strana (EPP), nominovala Olega Sencova na Sacharovovu cenu za slobodné myslenie.

Kukan: Zaslúži si Sacharovovu cenu

Pravicovým kolegom to meno navrhol slovenský nezaradený europoslanec a bývalý šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan. Sencov sa počas revolúcie na Majdane vyjadroval kriticky k Putinovmu režimu a odmietal okupáciu Krymu Ruskom. Svoju hladovku vyhlásil v máji na protest proti väzneniu 64 ukrajinských občanov, ktorých obvinenia boli tiež politicky motivované a vykonštruované. Na jeho prepustenie vyzval Rusko Európsky parlament v júni 2018. Sacharovova cena sa udeľuje pravidelne v decembri v Štrasburgu. V tejto fáze každá frakcia navrhla svojho kandidáta, z nich sa 9. októbra vyberú traja finalisti a nakoniec 25. októbra víťaz. Minulý rok nimi boli predstavitelia venezuelskej opozície.

„Nomináciu Olega Sencova na Sacharovovu cenu považujem za vyjadrenie solidarity s nevinným človekom, ktorý už štyri mesiace drží hladovku za prepustenie nevinne odsúdených ukrajinských politických väzňov v Rusku,“ povedal pre Denník N Kukan. Hovorí, že je „našou povinnosťou na tento prípad upozorňovať a brániť hodnoty, za ktoré bojuje Oleg Sencov“. Kukan verí, že jeho nomináciou na Sacharovovu cenu vyšle EÚ jasný signál, že nám záleží na „ľudských právach, spravodlivosti či právnom štáte“. Podľa Kukana si Oleg Sencov si túto cenu zaslúži. „Predovšetkým za svoj postoj k okupácii Krymu a za svoju radikálnu a zároveň pokojnú výzvu, ktorou sa vyjadril k neprávosti páchanej na ukrajinských politických väzňoch v Rusku. Je väzňom svedomia a práve sloboda myslenia je tou najväčšou nočnou morou všetkých diktátorov a autoritárskych režimov,“ hovorí Kukan. Verí, že nominácia bude úspešná a prispeje minimálne k tomu, aby sa v našej spoločnosti viac hovorilo o hodnotách, ktoré niekoľko stoviek kilometrov od nás nemôže nikto považovať za samozrejmé.

Aj europoslankyňa Smeru Monika Beňová považuje nomináciu Olega Sencova vzhľadom na aktuálnu situáciu za správnu voľbu. „Keďže ho navrhla politická skupina Európskych ľudovcov, ktorá je najväčšou v rámci Európskeho parlamentu, jeho šance na získanie tohto ocenenia sú značné. Sacharovova cena má pritom nielen symbolický, ale aj silný politický presah. Sama som už v minulosti podpísala výzvu za jeho prepustenie z väzenia,“ hovorí europoslankyňa.

Kandidáti ďalších frakcií

Frakcia, do ktorej patrí, navrhla na Sacharovovu cenu mimovládky, ktoré zachraňujú potápajúcich sa utečencov v Stredozemnom mori. „Zamestnanci a dobrovoľníci týchto mimovládok zachraňujú životy migrantov, ktorí prechádzajú cez more, a pritom riskujú svoje vlastné životy. Obraňujú ľudské práva a rešpektovanie medzinárodného práva,“ píše sa v stanovisku Socialistov a demokratov, ktorí tvoria druhú najsilnejšiu frakciu v EP. Mimovládky ako Boat Refugee Foundation, Jugend Rettet, Lifeline Rescue Boat, Médecins Sans Frontières international, Save the Children, Sea Eye, SeaWatch alebo SOS Mediterranée podľa eurosocialistov čelia rastúcemu tlaku a očierňujúcej kampani. Ich nominácia prichádza v čase, keď Taliansko aj Malta odmietajú prijímať utečencov z lodí. A po ich odmietaní najnovšie napríklad volal aj rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Medzi ďalšími nominovanými na Sacharovovu cenu je liberálmi navrhnutý Caesar. Ide o bývalého vojenského fotografa zo Sýrie, ktorý zdokumentoval vyše 50-tisíc fotografiami zločiny proti ľudskosti. Dopustiť sa ich mala vláda sýrskeho prezidenta Baššára Asada.

Konzervatívna frakcia navrhla nemeckú právničku, feministku a aktivistku tureckého pôvodu Seyran Ateş, ktorá bojuje proti politickému aj náboženskému extrémizmu. Založila v Berlíne mešitu, kde sa môžu modliť vedľa seba ženy aj muži. Za svoje aktivity sa stáva často terčom smrtiacich hrozieb. Populisti a euroskeptici navrhli Dewayna Johnsona, ktorý vyhral spor so spoločnosťou Monsanto. Vysúdil 289 miliónov dolárov za to, že ich herbicídy mu spôsobili rakovinu. Ďalšia krajne pravicová frakcia navrhla juhoafrickú mimovládku Ariforum, ktorá sa zaoberá právami menšín, obzvlášť potomkov európskych farmárov.“

Tento článok bol zverejnený 17.09.2018 na webovej stránke https://dennikn.sk/1233350/hladujuci-reziser-v-ruskom-vazeni-moze-dostat-sacharovovu-cenu-navrhol-ho-slovensky-europoslanec-kukan/?ref=list


Back