Kukan: Preklenutie politickej krízy v Macedónsku považujem za malý zázrak

Kukan: Preklenutie politickej krízy v Macedónsku považujem za malý zázrak

Dnes nad ránom sa po niekoľkomesačných negociáciách podarilo poslancom Európskeho parlamentu Kukanovi, Vajglovi a Howittovi spolu s komisárom Hahnom presadiť dohodu, ktorá by mala viesť k prekonaniu politickej krízy v Macedónsku. Táto dohoda by mohla otvoriť dvere k ďalšej integrácii krajiny do NATO a EÚ.

Bola to ťažko dosiahnutá dohoda a malý zázrak. Po niekoľkých mesiacoch namáhavých rokovaní a včerajšom dvanásť hodinovom maratóne sa nám nakoniec podarilo pomôcť macedónskym politikom prekonať dlhotrvajúcu politickú krízu v krajine. Stabilita  a rozvoj na Balkáne je jednou z našich zahranično-politických priorít, preto som pokladal za dôležité využiť svoje skúsenosti a prispieť k tejto dohode, ktorá môže túto krajinu posunúť ďalej a umožniť jej ďalší demokratický rozvoj.

Politická kríza v Macedónsku trvá od 2014, kedy opozičná strana SDSM opustila parlament a neskôr začala publikovať nahrávky rozhovorov vládnych politikov naznačujúcich korupciu. O politické riešenie tejto krízy sa začal zaujímať Europarlament v apríli 2015 a po niekoľkých mesiacoch intenzívnych rokovaní sa mu podarilo spolu s Európskou komisiou presadiť dohodu medzi štyrmi politickými stranami – VMRO, SDMS, DUI a DPA. Dohoda nadväzuje na rokovania z 2. júna a zahŕňa návrat opozičnej SDSM do parlamentu, organizáciu novej vlády a prípravu volieb, ktoré sa budú konať 24. apríla 2016 a vymenovanie špeciálneho prokurátora, na vyšetrenie otázok obklopujúce alebo vyplývajúce z odpočúvaní.

„Macedónsko musí využiť túto príležitosť na stabilizovanie svojho politického systému a  vrátiť sa k prioritám euroatlantickej integrácie. Som rád, že politici v Macedónsku nakoniec našli dostatok odvahy k prekonaniu krízy a dúfam, že táto dnešná dohoda bude v dobrej viere implementovaná.

Aj naďalej som pripravený spolupracovať so všetkými stranami s cieľom zabezpečiť úplnú implementáciu všetkých aspektov týchto záväzkov, vrátane naliehavých reformných odporúčaní Komisie o systémové otázky právneho štátu,“ dodal Kukan.

„Po úspešnom odhlasovaní mojej správy dnes ráno vo výbore pre zamestnanosť a sociálne veci idem na prázdniny“, zakončil Eduard Kukan.


Back