Kvety zo Srebrenice v Europarlamente

Kvety zo Srebrenice v Europarlamente

Tento týždeň uplynie 20 rokov od genocídy v Srebrenici. Štyria europoslanci, Eduard Kukan, Tanja Fajon, Jozo Radoš a Igor Šoltes, budú rozdávať ručne robené kvietky zo Srebrenice pred plenárnym zasadnutím v Štrasburgu v pondelok, 06.07.2015 od 16:30. Iniciatíva, ktorú vedie europoslankyňa Tanja Fajon a do ktorej sú zapojené štyri najväčšie európske frakcie, má spomienkový charakter.

Kvietky zo Srebrenice, symboly tragickej minulosti, vyrábajú členky občianskej asociácie „Matky Srebrenice a Žepa enklávy“, ktoré stratili svojich najbližších práve v oblasti Srebrenice. Je to symbolickou spomienkou na udalosti z júla 1995, na ktoré nemožno zabudnúť, a ktoré nemožno opätovne dopustiť.

„S hlbokou úctou dnes spomíname na tých, ktorí zahynuli v Srebrenici. Je našou ľudskou a morálnou zodpovednosťou si tieto udalosti pripomenúť a hlavne sa ubezpečiť, aby sa nič podobného znovu neopakovalo. Dnes rozdávame tieto kvietky, vyrobené práve tými, ktorí prežili Srebrenicu. Tento symbolický akt je našim spoločný odkazom: pamätáme na nevinné životy, ktoré vyhasli v Bosne a Hercegovine a dúfame, že sa už nikdy nepríde k takému úpadku ľudskosti, ako v Srebrenici“, poznamenal Kukan.


Back