Mogherini nominuje Kukana za šéfa pozorovacej misie do Ugandy

Mogherini nominuje Kukana za šéfa pozorovacej misie do Ugandy

V reakcii na pozvanie ugandskej vlády vysiela EÚ volebnú pozorovateľskú misiu do Ugandy pozorovať prezidentské, parlamentné a miestne voľby, naplánované na 18. februára. To bude tretíkrát, čo Európska únia pozoruje voľby v Ugande. Predchádzajúce misie prebehli v roku 2006 a 2011, čím EÚ vyjadruje svoj trvalý záväzok k podpore dôveryhodných, transparentných a inkluzívnych volieb v krajine.

Federica Mogherini, vysoká predstaviteľka Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku a podpredsedníčka Európskej komisie, menovala europoslanca Eduard Kukan ako hlavného pozorovateľa a šéfa misie.

Vysoká predstaviteľka uviedla: „Ugandská republika sa pripravuje na svoje tretie všeobecné voľby dňa 18. februára 2016. Verím, že nadchádzajúce voľby budú transparentné a pokojné a budú ďalej upevňovať demokraciu. Pod vedením šéfa pozorovacej misie Eduarda Kukana som presvedčená, že volebná pozorovateľská misia EÚ bude dôležitým príspevkom k priebehu tohto volebného procesu.“

Po vymenovaní reagoval aj europoslanec Kukan: “Veľmi sa teším na svoju úlohu šéfa volebnej pozorovacej misie EÚ v Ugande. Misia je pripravená poskytnúť nezávislé a nestranné posúdenie volieb. Naša misia bude pozorne sledovať všetky fázy volieb, vrátane kampane, a bude transparentne spolupracovať so všetkými zúčastnenými stranami v Ugande.”

Tím pozorovacej misie je zložený z desiatich volebných expertov, ktorí prídu do Kampaly 28. decembra, a ostanú v krajine až do ukončenia volebného procesu. Europoslanec Kukan bude rovnako šéfovať 30 dlhodobým pozorovateľom a 54 krátkodobým pozorovateľom, ktorí budú umiestnení po celej krajine. Volebná pozorovateľská misia EÚ bude spolupracovať s ostatnými medzinárodnými pozorovateľskými misiami, ktoré budú prítomné v Ugande. Volebná pozorovateľská misia EÚ vydá predbežné vyhlásenia 48 hodín po voľbách, a záverečnú správu s odporúčaniami v neskoršej fáze.

“Bude to moja druhá pozorovacia misia vo funkcii tzv. Chief Observera, a veľmi sa na túto úlohu teším. Nadviažem tak na svoje dlhodobé skúsenosti v Afrike, a dúfam, že “oprášim” aj svoje poznatky swahilštiny”, dodal Eduard Kukan.


Back