Poslanci o situácii na Ukrajine: Minsk II musí priniesť mier

Mierová iniciatíva nemeckej kancelárky Angely Merkel a francúzskeho prezidenta Françoisa Hollanda a stredajšie stretnutie lídrov Nemecka, Francúzska, Ukrajiny a Ruska v Minsku, ktoré by malo pomôcť vyriešiť krízu na Ukrajine, boli v utorok popoludní predmetom rozpravy poslancov s vysokou predstaviteľkou Únie pre zahraničné veci Federicou Mogherini.

Väčšina rečníkov sa počas rozpravy stotožnila s obavami Federicy Mogherini v súvislosti so zhoršujúcimi sa vzťahmi medzi Ukrajinou a Ruskom, ako aj s jej názorom, že stredajšie stretnutie v Minsku v takzvanom normandskom formáte, teda v zložení lídrov Nemecka, Francúzska, Ukrajiny a Ruska, bude jednou z posledných príležitostí na nájdenie diplomatického riešenia v záujme mieru na Ukrajine.

Neúspech rokovaní v Minsku môže podľa poslancov viesť k eskalácii konfliktu. Väčšina rečníkov odmietla vojenské riešenie krízy, niektorí poslanci však vyzvali EÚ, aby sa vzdala akýchkoľvek ilúzii o možnom partnerstve s Ruskom.

„Riešenie nebude jednoduché, nie je však nemožné. Základom musí byť zachovanie územnej celistvosti a rešpektovanie suverenity Ukrajiny a vyhnúť sa ďalšiemu zmrazenému konfliktu. Sankcie voči Rusku a možnosť ich rozširovania musia byť na stole, kým nenájdeme konštruktívny prístup, ktorý je nevyhnutný k vyriešeniu ukrajinskej krízy,“ uviedol poslanec Eduard Kukan (EPP, SK).


Back