Poslanci žiadajú okamžitú ochranu náboženských menšín pred takzvaným Islamským štátom

Poslanci žiadajú okamžitú ochranu náboženských menšín pred takzvaným Islamským štátom

Európsky parlament vo štvrtok vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby urýchlene prijalo opatrenia na zastavenie systematického hromadného vyvražďovania príslušníkov náboženských menšín takzvaným Islamským štátom (IS) na území Iraku a Sýrie. Uznesenie EP nadviazalo na plenárnu rozpravu z 20. januára so šéfkou diplomacie EÚ Federicou Mogherini, v rámci ktorej mnohí poslanci žiadali okamžité opatrenia na ochranu všetkých náboženských skupín a menšín pred útokmi IS.

 

Parlament čo najdôraznejšie odsúdil takzvaný Islamský štát/Dá’iš, ktorý neslýchaným spôsobom porušuje ľudské práva a svoje útoky smeruje predovšetkým na kresťanov, jezidov, Turkménov, šiitov, Šabakov, Sabejcov-mandejcov, Kakajov a sunitov nesúhlasiacich s jeho interpretáciou islamu. Tieto činy predstavujú podľa Rímskeho štatútu Medzinárodného trestného súdu (ICC) vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti a podľa poslancov mali by byť kvalifikované ako genocída.

 

Uznesenie požaduje zriadenie postu stáleho osobitného zástupcu pre slobodu náboženského vyznania a viery EÚ a vyzýva celú medzinárodnú komunitu, aby na svojom území zabránili páchaniu vojnových zločinov, zločinov proti ľudskosti a genocídy. Členské štáty EÚ by podľa poslancov mali zreformovať svoje právne a jurisdikčné systémy s cieľom zabrániť svojim štátnym príslušníkom vycestovať a pripojiť sa k IŠ/Dá’išu či iným teroristickým organizáciám a v prípade, že vycestujú a zúčastnia sa na nimi páchaných zločinoch, zaistiť ich bezodkladné trestné stíhanie.

Súvislosti

 

IŠ/Dá’iš sa v Iraku a v Sýrii dopúšťa systematického a rozsiahleho násilia a porušovania medzinárodného práva v oblasti ľudských práv a medzinárodného humanitárneho práva voči príslušníkom menšín. Podľa OSN mnohé z týchto činov napĺňajú podstatu vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti.

 

 

Typ dokumentu: Nelegislatívne uznesenie

Twitter: #ISIS #Iraq #Syria


Back