Proti pomoci sú len okrajové skupiny v EÚ

Rozhovor Eduard Kukan, europoslanec a člen výboru pre zahraničné veci, pre HN:

Treba zaistiť, aby sa zrušenie ciel čo najmenej prejavilo na životnej úrovni našich poľnohospodárov, tvrdí pre HN Eduard Kukan.

Považujete zrušenie ciel voči Ukrajine za správny krok?

Určite áno. Ukrajine treba pomáhať a toto je jedna z foriem pomoci.

Návrh predložila Európska komisia na schválenie europarlamentu. Schvália ho poslanci?

Ja si myslím, že áno. Síce okolo toho počuť rôzne názory, ako postupovať, ale absolútna väčšina chce prijať opatrenia, ktoré by Ukrajine pomohli.

Kto s tým má najväčší problém a čím argumentuje?

Sú to najmä predstavitelia skupín, ktoré sú síce malé, ale vedia dokonale využívať, že môžu diskutovať v Európskom parlamente a nahlas prezentovať svoje postoje. Sú tu zastúpené všetky možné politické skupiny a z niektorých strán počuť napríklad aj také hlasy, že Rusko postupuje voči Ukrajine správne.

Poslanci hlavných politických prúdov tento názor nezastávajú?

Nie, sú to ľudia z okrajových skupín. Ich postoje treba brať s takou dôležitosťou, akú silu a pozíciu v europarlamente majú.

Neobávate sa, že na záplavu lacných ukrajinských produktov doplatia naši poľnohospodári?

Toto je len dočasná otázka. Treba ju riešiť vzhľadom na celkovú situáciu, ktorá momentálne na Ukrajine vládne.

Predsa len, ak by prílev lacnej konkurencie začali pociťovať naši poľnohospodári, nemal by im štát či Európa podať pomocnú ruku?

Určite treba zvážiť všetky možné dosahy, ktoré to bude mať na štáty a poľnohospodárov. Samozrejme, bude treba postupovať tak, aby sa takéto veci čo najmenej prejavili na ich životnej úrovni a ich existencii.

Treba podporovať čo najrýchlejšie smerovanie Ukrajiny k EÚ?

Áno, je to potrebné.

Na druhej strane konfliktu máme Rusko. Čo by mala Európa urobiť v jeho prípade?

Ak sa bude zvyšovať napätie, čo Rusko doteraz jednoznačne robí, tak Európska únia bude musieť zvážiť všetky opatrenia, ako situáciu riešiť, vrátane tých tvrdých. Zo strany Moskvy ide totiž o jasnú agresiu a inváziu na časť suverénneho ukrajinského územia.

Robí už únia niečo v tomto smere?

Prijímajú sa niektoré veci a veľmi intenzívne sa o tom rokuje. Ale ukazuje sa, že nič také, čo Európska únia doteraz odsúhlasila, na Rusko nezabralo. Takže bude potrebné prijať ráznejšie opatrenia. Bude otázkou dohody, aké kroky by to mali byť. Rozhovor nájdetetu


Back