Rozprava o stave Únie: Našou top prioritou musí byť utečenecká kríza, tvrdí Jean-Claude Juncker

Rozprava o stave Únie: Našou top prioritou musí byť utečenecká kríza, tvrdí Jean-Claude Juncker

 

 

„Našou top prioritou je a musí byť utečenecká kríza,“ vyhlásil v stredu v rámci svojho prejavu o stave EÚ adresovanom plénu Európskeho parlamentu predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. „EÚ čelí migrácii, hospodárskej kríze a vojnám v jej susedstve, a my musíme prispieť k riešeniam týchto problémov,“ uviedol počas svojho príhovoru predseda Parlamentu Martin Schulz.

„Dávam vám slovo, aby ste tu, v Európskom parlamente, dome európskej demokracie, predstavili svoje návrhy pre Európsku úniu,“ uviedol na úvod plenárnej rozpravy Martin Schulz vítajúc Jeana-Clauda Junckera na pôde EP.

„Našou top prioritou dnes je a musí byť utečenecká kríza […] Je to otázka ľudskosti a ľudskej dôstojnosti a pre Európu aj záležitosť historickej spravodlivosti,“ povedal Jean-Claude Juncker na úvod svojho príhovoru.

„Bojujeme proti Islamskému štátu, tak prečo nie sme pripravení prijať ľudí, ktorí odtiaľ utekajú,“ vyhlásil. Vo svojom prejave hovoril aj o Grécku. „Naše tvrdenia o tom, že Grexit neprichádza do úvahy, boli veľmi potrebné. Keby sme to netvrdili nahlas a jasne, Grexit by sa stal realitou. Bol možný, ale neprichádzal do úvahy,“ vyjadril sa ohľadom obávaného odchodu krajiny z eurozóny. „Chcel by som vzdať hold krajinám ako Írsko, Portugalsko a Španielsko, ktoré dokázali, že implementáciou správnych reforiem môžeme dosiahnuť tie správne výsledky,“ dodal predseda EK.

Manfred Weber (EPP, DE) všetkým zúčastneným pripomenul, že keď hovoríme o utečencoch, hovoríme o ľudských bytostiach. Problémom podľa neho nie je „Európa, ani Brusel, ale národný egoizmus.“ Čo sa týka Grécka, vtedajší premiér Alexis Tsipras si podľa neho „získal rešpekt, za to, že zmenil smerovanie. Grécko už nie je miestom bez budúcnosti. Tsipras ukázal, že ľavicová ideológia na našom kontinente zlyhala,“ vyhlásil.

Gianni Pittella (S&D, IT) vyzval Komisiu, aby začala riešiť sociálny dumping a pracovné zmluvy bez uvedenia pracovného času (tzv. zero-hour zmluvy). Imigrantov by sme podľa neho mali prijať, „inak Európa nebude existovať ako koncept a únia založená na solidarite.“

„Poďme nájsť riešenia spoločne a nielen v EÚ, toto je medzinárodná kríza, ktorá si vyžaduje medzinárodnú odozvu,“ vyzval šéf konzervatívcov Syed Kamall (ECR, UK). „Tieto problémy potrebujeme riešiť realisticky. Časy, keď sa na niekoho ukazovalo prstom, sú preč,“ povedal. Európa podľa neho „nepotrebuje novú železnú oponu, Európa potrebuje železnú vôľu na spoločnú diskusiu, spoluprácu a spoločné hľadanie riešení.“

Guy Verhofstadt (ALDE, BE) zdôraznil, že „podstatou problému je nedostatok politickej vôle a nedostatok jednoty.“ „Toto nie je kríza Európy, táto kríza vlastne existuje kvôli nedostatku Európy,“ povedal.

Podľa Gabi Zimmer (GUE/NGL, DE) „nesmieme predstaviteľom vlád dovoliť, aby uplatňovali nacionalistické a úzkoprsé politiky, inak bude EÚ zničená.“ Junckerovi vytkla, že sa v jeho prejave nebolo „nič o sociálnych prioritách.“

„Musíme stáť za utečencami a byť otvorení voči zmenám a budúcnosti. Potrebujeme budovať aliancie a byť schopní znovu vytvoriť to, čo Európa stratila,“ vyjadril sa predseda skupiny Zelení/EFA Philippe Lamberts (BE).

Nigel Farage (EFDD, UK) vyhlásil, že Juncker vidí problém migrácie nesprávne. „Ako vieme, väčšina ľudí, ktorí prichádzajú, sú ekonomickí migranti. A okrem toho vidíme dôkazy toho, že ISIS sa snaží použiť tieto trasy na to, aby dostal svojich džihádistov na územie Európy. Musíme byť šialení, keď našu spoločnosť staviame pred takéto riziko,“ povedal.

Florian Philippot (ENF, FR) pripomenul, že Európa netlačila na štáty Perzského zálivu, aby aj oni prijímali utečencov. Príval ilegálnych imigrantov podľa neho oceňujú veľké firmy.

„Všetci snívame o tom istom – žiť v našej vlasti, pracovať v našej vlasti a to v mieri, strážiac si pritom naše korene, našu kultúru a tradície,“ vyhlásila nezaradená maďarská poslankyňa Krisztina Morvai.

Podľa Nicolasa Schmita z luxemburského predsedníctva Rady ide o „historický okamih.“ „Európa stojí tvárou v tvár obrovskej kríze. Môžem povedať, že v Rade urobíme všetko, čo bude v našich silách, aby realizovali návrhy, ktoré dnes prezentoval pán Juncker,“ vyjadril sa ohľadom plánov na vytvorenie permanentného mechanizmu na premiestňovanie migrantov

„Nezvyčajne otvorené zhodnotenie stavu Únie. [Predseda EK Juncker] apeloval na morálku a vyzval všetky členské štáty, aby sa snažili o celoeurópske riešenie. Individuálne kroky niektorých členských štátov neprispievajú k riešeniu. Hovoril aj o zabránení grexitu, o prehĺbení Únie a o sociálnych opatreniach komisárky Thyssenovej,“ uviedol poslanec Eduard Kukan (EPP, SK).


Back