Spravodaj plenárneho zasadnutia EP (1. - 2. marec 2017, Brusel)

Spravodaj plenárneho zasadnutia EP (1. - 2. marec 2017, Brusel)

Budúcnosť EÚ: Rozprava s predsedom EK Jeanom-Claudom JunckeromV prípade, že Európska komisia prijme v stredu bielu knihu o budúcnosti Európy, bude rozprava k jej textu zaradená do programu plenárneho zasadnutia ako prvý bod v ten istý deň popoludní. Všeobecný pohľad Komisie na budúce usporiadanie Únie a jej možnú reformu predstaví v takom prípade poslancom priamo predseda exekutívy EÚ Jean-Claude Juncker.  (Čítať ďalej)#futureEU

 

Poslanci načrtnú priority pre nadchádzajúce zasadnutie Európskej rady

Poslanci sa v úvode prvého marcového plenárneho zasadnutia zamerajú na témy, o ktorých budú v dňoch 9. – 10. marca diskutovať hlavy štátov a vlád členských štátov EÚ. Plénum predstaví svoje priority v oblasti ekonomiky, pracovných miest, migrácie, obrany a budúcnosti Únie. (Čítať ďalej)

#euco

 

Občania EÚ v Spojenom kráľovstve: Poslanci sa budú pýtať Komisie na porušovanie pravidiel voľného pohybu

Parlament bude v utorok diskutovať s Európskou komisiou o porušovaní práva voľného pohybu občanov EÚ, ktorí pobývajú na území Spojeného kráľovstva. Poslanci sa budú exekutívy EÚ pýtať na aktuálne počty žiadostí o pobyt a zamietnutých žiadostí o pobyt, ako aj na počet prípadov vyhostenia občanov Únie z britského územia. (Čítať ďalej)

#Brexit

 

Parlament hľadá spôsob, ako cenovo sprístupniť lieky
Ceny nových liekov v EÚ za ostatných niekoľko desaťročí výrazne vzrástli, čím sa stali pre mnohých občanov EÚ nedostupnými a ohrozili tak udržateľnosť systémov zdravotnej starostlivosti. Uvádza to návrh uznesenia, o ktorom bude plénum hlasovať vo štvrtok. Poslanci v snahe dosiahnuť spravodlivejšiu rovnováhu medzi verejným záujmom členských štátov a súkromnými záujmami farmaceutického sektora požadujú opatrenia na zlepšenie sledovateľnosti verejných financií na výskum a marketingových výdavkov. (Čítať ďalej)

#medicines

 

Energetická únia: Konečné hlasovanie o povinnosti informovať Komisiu o energetických dohodách s tretími krajinami

Nové pravidlá, na základe ktorých budú musieť členské štáty informovať Európsku komisiu o svojich zámeroch rokovať o energetických dodávkach s tretími krajinami, budú v stredu približne od 21h predmetom plenárnej rozpravy poslancov s komisárom Ariasom Cañetem. Poslanci budú o legislatívnom texte, na ktorom sa ešte v decembri dohodli parlamentní vyjednávači so slovenským predsedníctvom v Rade (ministrov) EÚ, hlasovať vo štvrtok. (Čítať ďalej)

#energysecurity #energyunion

 

 

Ďalšie body programu

 

Povinnosti v oblasti vízovej reciprocity (hlasovanie vo štvrtok)

Elektronická demokracia v EÚ: potenciál a výzvy (rozprava v stredu, hlasovanie vo štvrtok)

Riešenie problému nezvestných migrujúcich detí v Európe (rozprava v stredu)

Rozdiel v odmeňovaní žien a mužov (rozprava v stredu)

Nedávna čiastočná dekriminalizácia domáceho násilia v Rusku (rozprava v stredu)

Spoločná obchodná politika v kontexte naliehavých požiadaviek na zachovanie voľne žijúcich druhov (rozprava a hlasovanie vo štvrtok)

Vykonávanie programu Kreatívna Európa (rozprava a hlasovanie vo štvrtok)

Vykonávanie programu Európa pre občanov (rozprava a hlasovanie vo štvrtok)

 


Back