Udelenie Sacharovovej ceny Olegovi Sencovovi: silná podpora ukrajinským politickým väzňom

Udelenie Sacharovovej ceny Olegovi Sencovovi: silná podpora ukrajinským politickým väzňom


Konferencia predsedov Európskeho parlamentu dnes rozhodla o udelení Sacharovovej ceny za slobodu myslenia ukrajinskému režisérovi Olegovi Sencovovi. Jeho nomináciu na návrh poslanca Eduarda Kukana a jeho politickej strany EĽS dnes podporili predsedovia strán v Európskom parlamente.

„Oleg Sencov je väzňom svedomia, čestný a nevinný človek, ktorý sa postavil proti ruskej okupácii Krymu. Za svoj postoj bol vzápätí odsúdený ruskými súdmi na dvadsať rokov väzenia, a to za obvinenia zo spáchania teroristických činov. EÚ odsúdila tento vykonštruovaný proces, ktorý popieral elementárne základy súdnych procesov a ktorý bol v rozpore s medzinárodným právom.

Podporou Olega Sentsova sa Európsky parlament postavil za zásady demokracie, ľudských práv a dôstojnosti, právneho štátu a slobody myslenia,“ povedal Eduard Kukan, ktorý uvítal dnešné rozhodnutie Konferencie predsedov udeliť tohtoročnú Sacharovovu cenu za slobodu myslenia Olegovi Sencovovi.

„Olega Sencova sme podporili za jeho pokojný protest proti ruskej okupácii jeho domorodého Krymu a za jeho hladovku, ktorú držal za prepustenie všetkých ukrajinských politických väzňov uväznených Ruskom. Sencov nežiadal svoje vlastné prepustenie. Stal sa tak hlasom 70 ďalších nevinných osôb, ktorí trpia v neľudských podmienkach v ruských väzniciach roztrúsených po celej Federácii. Tým, že sme mu udelili túto cenu, dáme najlepšie svedectvo o tom, že na to nie je zabudnuté,“ komentoval Michael Gahler, stály spravodajca Európskeho parlamentu pre Ukrajinu.

„Sloboda myslenia je najhoršou nočnou morou pre všetkých diktátorov a pre všetky autoritárske režimy. Sloboda myslenia je zbraňou proti týmto režimom, ktoré  sa snažia o úplnú kontrolu svojich ľudí. Nesmieme dovoliť, aby sloboda a nádej zomreli v úplnom tichu,“ dodal Michael Gahler.

Oleg Sentsov je ukrajinský filmový režisér, ktorý sa narodil v roku 1976. Bol zadržaný 10. mája 2014 v Simferopolu na Kryme a odsúdený na 20 rokov väzenia na základe vykonštruovaných obvinení z teroristických činov proti ruskej „de facto“ správe Krymu. Monitorovací orgán pre ľudské práva Amnesty International opísal súdny proces ako „nespravodlivý proces pred vojenským súdom“. Oleg Sentsov neuznal svoju vinu a 14. mája začal hladovku, ktorá trvala viac ako 145 dní.

Oleg Sentsov sa stal prvým európskym laureátom Sacharovovej ceny za ostatných desať rokov a prvým laureátom z Ukrajiny. Cena bude udelená na decembrovom plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu.

 


Back