Vražda Borisa Nemcova: Poslanci žiadajú nezávislé medzinárodné vyšetrovanie

Vražda ruského opozičného politika Borisa Nemcova, ktorá je najvýznamnejším politickým atentátom v modernej histórii Ruska, si vyžaduje nezávislé medzinárodné vyšetrovanie, uvádza sa v uznesení, ktoré vo štvrtok schválil Európsky parlament. Poslanci tiež varovali, že kremeľská propaganda mení Rusko na štát vyznačujúci sa represiami, nenávistnou rétorikou a strachom.

 

Európsky parlament vyzval na nezávislé medzinárodné vyšetrovanie vraždy ruského opozičného politika Borisa Nemcova, ktorý zhromažďoval dôkazy o ruskom zapojení do vojny na východnej Ukrajine. Uznesenie tiež pripomína, že Nemcov bol zavraždený iba dva dni predtým, ako mal viesť demonštráciu proti konfliktu na Ukrajine.

 

Poslanci vzdali hold Borisovi Nemcovovi, ktorý podľa nich zasvätil svoj život vybudovaniu demokratickejšieho, prosperujúcejšieho a otvorenejšieho Ruska a naviazaniu pevnejšieho partnerstva medzi Ruskom a jeho susedmi. Zároveň odsúdili rozhodnutie ruského vedenia zabrániť niektorým poslancom EP a diplomatom EÚ zúčastniť sa na jeho pohrebe.

 

Odklon od fungujúcej demokracie

 

Rusko sa vydalo smerom, ktorý je v rozpore s fungujúcou demokraciou, konštatuje uznesenie. Poslanci v tejto súvislosti vyzvali Kremeľ, aby zastavil nátlak, represívne opatrenia a politické aj súdne zastrašovanie opozičných lídrov, predstaviteľov občianskej spoločnosti a nezávislých médií. Parlament tiež vyzval ruské orgány, aby čo najskôr prepustili všetkých politických väzňov, vrátane poslankyne ukrajinskej Verchovnej rady Nade Savčenko a estónskeho policajta Estona Kohvera.

 

Poslanci tiež odsúdili neschopnosť ruských orgánov spolupracovať na nezávislom medzinárodnom vyšetrovaní zostrelenia lietadla malajzijských aerolínií s číslom letu MH17, ku ktorému došlo 17. júla 2014 vo vzdušnom priestore nad východnou Ukrajinou.

 

EÚ by mala konať jednotne

 

Poslanci vyjadrili podporu demokratickým silám v Rusku a vyzvali Radu, aby voči Rusku vypracovala jednotnú politiku, ktorá by zaviazala všetkých 28 členských štátov EÚ k silnému spoločnému odkazu v oblasti ľudských práv a potreby ukončiť zásahy proti slobode prejavu a zhromažďovania v krajine. Poslanci tiež vyzvali na vyčlenenie väčších finančných prostriedkov a posilnenie programu zameraného na podporu ruskej občianskej spoločnosti v Rusku, ako aj na okupovanom Kryme.

 

„Systematické potláčanie opozície a disentu v Rusku sa stáva štandardným postupom politiky Kremľa. Vražda Nemcova je jednou z ďalších tragických udalostí, ktoré nášho východného suseda uvádzajú do väčšej medzinárodnej izolácie. Táto tragédia nesmie ostať zabudnutá, musí byť dôkladne vyšetrená nezávislými orgánmi,“ uviedol poslanec Eduard Kukan (EPP, SK).


Back