Výzva k prepusteniu aktivistov za ľudské práva v Srbsku

Po zadržaní aktivistov za ľudské práva z Falun Gongu v Belehrade na začiatku tohto týždňa sa Eduard Kukan, predseda Delegácie pri Parlamentnom výbore pre stabilizáciu a pridruženie EÚ Srbsko, vyjadril nasledovne:

„Som znepokojený zadržaním aktivistov z Falun Gongu v Belehrade, ktorí prišli do Srbska s cieľom zvýšiť povedomie o situácii v oblasti ľudských práv v Číne. Stalo sa tak tesne pred tretím samitom predsedov vlád Číny a krajín strednej a východnej Európy, ktorý začal tento utorok v Belehrade.

Bol som informovaný o tom, že medzi zadržanými sú aj občania Európskej únie, vrátane slovenskej občianky, deviatich občanov Bulharska a jedného občana z Fínska. Európsky parlament sa zaviazal podporiť demokraciu a dialóg o ľudských právach po celom svete, ako aj právo na zhromažďovanie a pokojné protesty v krajinách EÚ a v krajinách, ktoré sa chcú stať členmi EÚ. Srbsko je kandidátskou krajinou EÚ, a preto sme znepokojení krokmi, pre ktoré sa srbské orgány v tomto prípade rozhodli. Žiadame prepustenie aktivistov za ľudské práva, rovnako ako jasné vysvetlenie tejto situácie. „


Back