Zahájenie plenárneho zasadnutia: Migranti sú pre Európu skúškou, tvrdí predseda EP Martin Schulz

 

 

Migranti prichádzajúci do Európy, státisíce mužov, žien a detí hľadajúcich ochranu pred vojnou a prenasledovaním, predstavujú pre Európsku úniu a jej členov historickú skúšku. Správnou odpoveďou na túto globálnu výzvu však nie je stavanie plotov, odradzovanie utečencov, národné sebectvo alebo opatrenia na úrovni členských štátov, ale spoločná azylová a utečenecká politika, uviedol predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz po zahájení septembrového plenárneho zasadnutia v Štrasburgu.

 

Návrh na prerozdelenie žiadateľov o azyl medzi členské štáty EÚ, takzvaný stály mechanizmus relokácie, predstaví poslancom v stredu predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

 

„Je to číre zúfalstvo, ktoré núti rodiny s malými deťmi prekračovať Stredozemné more na člnoch, prespávať na staniciach, liezť cez ostnatý drôt alebo schovávať sa v chladiarenských vozidlách,“ uviedol Martin Schulz poukazujúc na utečencov, ktorí na úteku pred vojnou a prenasledovaním prišli o život.

 

„Títo ľudia utekajú pred kriminálnymi alebo teroristickými skupinami, ako Islamský štát,“ dodal predseda EP zdôrazňujúc, že tieto skupiny „nielenže ničia nenahraditeľné kultúrne pamiatky,“ napríklad v Palmýre, ale neváhajú verejne popraviť riaditeľa tamojšieho múzea.

 

„Skutočná otázka, na ktorú musí Európa nájsť odpoveď, je, či chce byť Úniou proti všetkým alebo Úniou solidarity,“ uviedol predseda Schulz vyzývajúc politikov, aby „vo všetkých diskusiách o počte migrantov nezabudli, že ide o ľudí, ktorí prišli do Európy, pretože zdieľajú jej hodnoty.“

 

„Naša reakcia na túto výzvu musí vychádzať z ľudskosti tých, ktorí prinášajú vysileným migrantom vodu, jedlo, oblečenie a hračky pre ich deti, prípadne pomáhajú v centrách pre utečencov, aby sa obraz utopeného chlapčeka Aylana Kurdiho, ktorý sa vryl do našich pamätí, už nikdy neopakoval,“ dodal predseda EP Martin Schulz.

 

Zmeny programu plenárneho zasadnutia

 

Štvrtok

 

Stredajšia rozprava o Bielorusku bude vo štvrtok nasledovaná hlasovaním o uznesení k situácii v krajine.


Back