Životopis

JUDr. Eduard Kukan

Poslanec Európskeho parlamentu za Európsku ľudovú stranu (EPP) a člen SDKÚ-DS

V júli 2009 roku som sa stal aj vďaka vašej podpore poslancom Európskeho parlamentu. Do tejto funkcie som kandidoval ako líder mojej materskej strany SDKÚ-DS, ktorá je členom politickej rodiny Európskej ľudovej strany.

V máji 2014 som bol znovuzvolený do Európskeho parlamentu na obdobie 2014-2019 s najväčším počtom preferenčných hlasov pre SDKÚ-DS.

K svojej staronovej úlohe pristupujem zodpovedne. Ako poslanec Európskeho parlamentu chcem prispievať k tomu, aby záležitosti, o ktorých Európsky parlament rozhoduje, mali pozitívny a citeľný prínos pre občanov Slovenska a ostatných krajín Únie. Moje zaradenie do výborov a delegácií v Európskom parlamente predurčuje to, že sa počas nasledujúcich piatich rokov budem zaoberať najmä otázkami zahraničnej politiky EÚ a  rozvojom a ochranou ľudských práv.  Ako člen EĽS, najsilnejšej frakcie v EP, sa ale rovnako budem snažiť formovať postoje mojej frakcie v politických otázkach dôležitých pre našu krajinu a pre budúcnosť EÚ.

Pred zvolením do Európskeho parlamentu som vykonával mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky. Bol som členom Zahraničného výboru, členom Stálej delegácie v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy a v rámci Medziparlamentnej únie predsedom skupiny priateľstva so štátmi Balkánu.

Najväčšiu časť mojej aktívnej politickej kariéry som venoval diplomacii a  zahraničnej politike. V týchto oblastiach mám bohaté skúsenosti, či už ako trojnásobný minister zahraničných vecí, alebo ako veľvyslanec pri Organizácii spojených národov. V zahraničnej politike sú mi blízke otázky juhovýchodnej Európy a rozširovania EÚ.

Som ženatý a žijem s manželkou Zdenkou striedavo v Bratislave a Bruseli. Máme dve deti a štyri vnúčatá.

Vo voľnom čase hrávam tenis, rád chodievam do divadla a venujem sa literatúre. Hovorím plynule po anglicky, rusky, španielsky a swahilsky.

V 1993 roku som bol ocenený čestným doktorátom na Upsala College, New Jersey. Som tiež držiteľom titulu doktor honoris causa z Petrohradskej štátnej univerzity a  členom  výboru poradcov  v Global Panel Fundation.

Pôsobenie v Európskom parlamente